Genel

İş yerinde bilgi işlem cihazlarının kullanımına izin veriliyor mu?

İş yerinde bilgi işlem cihazlarının kullanımına izin veriliyor mu?



We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Teknoloji çağındayız, elektronik cihazların (cep telefonları, tabletler, bilgisayarlar ...) kullanımının hızla artması normaldir. Bununla birlikte, kullanımlarında çok ileri giden ve onları tamamen farklı amaçlar için kullanan işçiler var.

Mahkemelerde bu tür usullere rastlamak giderek daha yaygın hale gelmektedir. Şirketlerin aşağıdaki kriterlere uydukları sürece aldıkları tedbirleri onaylayan mahkeme kararları vardır. uygunluk, gereklilik, orantılılık, gerekçelendirme, ağırlıklandırma ve denge.

Ayrıca, referans cümlelerinden biri Sosyal Daire Yüksek Mahkemesi (bölüm 1), 26 Eylül 2007elektronik cihazların kullanımının yukarıda belirtilen kriterlere uyması gerektiği tespit edilmiştir.

Cümlenin dikkat çekici yanı, İşçi Tüzüğünün 18. maddesinin (bundan böyle ET) uygulanması ile ET'nin 20.3. Maddesinde belirlenen işverenin gözetim ve kontrol yetkisi arasında sürekli bir tartışmadan ibarettir. Bilgisayar ortamının kullanımının kontrolünün ET'nin 20.3 maddesine göre düzenlendiğine karar verildi.

"3. Girişimci olabilir önlemleri al en uygun gördüğü işçi tarafından uygunluğu doğrulamak için gözetim ve kontrol İşgücü yükümlülükleri ve görevleri, benimsemelerinde ve uygulamasında haysiyetlerine göre dikkate alınması ve uygun olduğu durumlarda engelli işçilerin gerçek kapasitelerinin dikkate alınması. "

Elektronik cihazların kullanımına ilişkin yasal çatışmalardan kaçınmak için, şirketler işyerinde cihazların kullanımını düzenleme yetkisine sahiptirProtokolün açık olması kaydıyla, yani hem işveren hem de çalışan bu konuyu tanımlayan yasal çerçevenin sınırlarını iyi bilmelidir.

Evet şirket bu konuda bir davranış sergilememiştirHer zaman iş aktivitesinin gelişimine müdahale etmeyecek şekilde kullanılabilir. Şirket, işçiden elektronik cihazların mesai saatleri içinde kullanılıp kullanılmadığını görmek için göstermesini isteyemez, zira mahremiyet hakkının ihlali İspanya Anayasası'nın 18. Maddesi.

Örnek olarak şu cümleye sahibiz: Katalonya Yüksek Mahkemesi 26 Kasım 2012, beyan edildiği yer:

"(...) temyiz eden, cep telefonunun taciz edici, aşırı ve orantısız bir şekilde uzun olduğunu onaylar, ancak kullanım veya kötüye kullanımla ilgili talimatlar verdiğine veya aramaların süresini sınırlayacağına dair kanıtlanmış bir kanıt yoktur (...)"

Bu bir cep telefonunun kötü ve aşırı kullanımı nedeniyle işten çıkarılma cezası, Ancak, şirket tarafında herhangi bir yasak bulunmadığından işten çıkarmanın kabul edilemez olduğu açıklandı. Bu nedenle, ¿İşveren, şirketin cep telefonunu kötüye kullanmaktan dolayı bir işçiyi kovabilir mi?

Yargı doktrini, işverenin çalışanlarına sunduğu araçların kötüye kullanılmasının, sözleşmeye dayalı iyi niyetin ihlaline ve performansa olan güvenin kötüye kullanılmasına dayalı olarak ET'nin 54. maddesinden çıkarılmasının bir nedeni olduğunu anlamıştır. işten.

Sonuç olarak, elektronik cihazların mesai saatleri içinde kullanımına ilişkin herhangi bir düzenleme yoktur. Çatışmaları ve yanlış anlamaları önlemek için bu kullanımı düzenleyen bir mevzuattan yoksundurlar, şirketin ilk andan itibaren elektronik cihazların kullanımına açık sınırlar koyması gerekir. Kuşkusuz bu, çatışmalardan ve gelecekteki davalardan kaçınacaktır.



Video: Fatih Selim Elâ ve Yusuf Mclaren marka akülü arabaya biniyor 3tane akülü araba seçtik renkler harika (Ağustos 2022).